Cost

To Determine Cost of Use

Divide dilution into cost per gallon Examples:

Example 1
256 dilution selling at
$12.30 per gallon:
$12.30 / 256 = .048 or
approximately 5 cents per gallon ready to use.

Example 2
1:1O dilution selling at $4.00
per gallon: $4.00 / 11 = .36
or 4 cents per gallon ready to use